Нестача і надлишок йоду в організмі людини
З усього необхідного організму різноманіття мікроелементів йод займає одне з найбільш значущих місць. Біогенна роль йоду складна і пов'язана з його участю в багатьох біохімічних процесах, в побудові гормонів, в ферментативних реакціях.
Роль йоду в організмі людини
Незважаючи на малу кількість елемента в організмі людини, життя без йоду неможлива. Основна частина його сконцентрована в щитовидній залозі і в плазмі крові у вигляді сполук з білками. Саме щитовидна залоза відповідає за синтез ряду важливих гормонів.
Роль йоду в організмі тісно пов'язана з його безпосередньою участю в синтезі тироксину і трийодтироніну. Щитовидна залоза адсорбує йод з крові. В її клітинах відбуваються процеси йодування білкових гормоноподібних молекул (йодтиреоглобуліном) і утворюються гормони. Ці речовини беруть участь в регуляції обміну речовин, особливо білкового, в роботі серцево-судинної і нервової системи організму.
Тиреоїдні гормони відповідають за підтримання нормальної температури тіла, стимулюють інтелектуальну і розумову діяльність, підвищують фізичну витривалість.
Крім участі в синтезі гормонів, йод є активним каталізатором процесів окислення в організмі. За його участю відбувається регуляція балансу між надійшла з їжею енергією та її витрачанням.
За участю йоду протікають процеси передачі нервових імпульсів в головному мозку. Доведено його вплив на інтелект і розумові здібності людини. При достатньому надходженні йоду в організм людина швидше розвивається не тільки фізично, а й стає розумнішою і успішніше. Елемент надає заспокійливу дію на нервову систему, знімає стреси, сприяє концентрації уваги і поліпшенню пам'яті.
Дефіцит йоду в організмі людини
При нестачі йоду у людини розвиваються різні патології щитовидної залози. Вона може сильно розростатися, компенсуючи дефіцит мікроелемента розвитком сполучної тканини, приводячи до ендемічного зобу. Гіпотиреоз найчастіше спостерігається в районах, де ґрунти бідні йодом.
Симптоми дефіциту йоду в організмі:
йододефіцитні захворювання (ендемічний зоб, гіпотиреоз);
схильність до повноти, ожиріння;
порушення артеріального тиску;
стомлюваність, млявість, низька працездатність;
депресивні стани, дратівливість, неврози;
головні болі, безсоння;
зниження пам'яті, інтелектуальних і розумових здібностей.
- Особливо небезпечний дефіцит йоду для маленьких дітей, школярів, вагітних жінок. Діти можуть сильно відставати в рості, розумовому і фізичному розвитку, може розвиватися кретинізм. У вагітних жінок дефіцит йоду призводить до завмирання вагітності, викидня, розвитку аномалій плода.
- Нестача йоду в організмі через низький рівень його надходження з продуктами харчування - найбільш часта причина розвитку йододефіцитних станів. Багато районів нашої країни (біогеохімічні провінції) характеризуються низьким рівнем елемента в грунті і, як наслідок, низьким вмістом йоду в продуктах харчування.
Надлишок йоду
Надмірне надходження йоду з продуктами харчування неможливо. Підвищений вміст елемента може виникнути при безконтрольному споживання йодовмісних препаратів, при вдиханні парів йоду на виробництві - йодизм.
При надлишку йоду може розвиватися гіпертиреоз. Через високого рівня йоду імунна система змушена синтезувати зайва кількість гормонів, що порушує діяльність всіх систем і органів.
Симптоми надлишку йоду в організмі:
розвиток тиреотоксикозу;
втрата ваги при посиленому споживанні їжі;
тахікардія;
розвиток токсичного зобу;
ураження шкіри у вигляді вугрового висипу, свербежу, дерматиту;
запальні захворювання органів дихання;
токсичне ураження печінки;
болю в м'язах, судоми;
зниження імунітету.
Джерела йоду. в яких продуктах міститься йод?
Найбільше йоду містять:
морська риба, морепродукти (креветки, краби, морська капуста);
субпродукти: печінка, серце;
овочі: шпинат, квасоля, боби, картопля, ревінь, спаржа, капуста, цибуля, морква;
фрукти і ягоди: журавлина, банани, полуниця;
молочні продукти і яйця;
крупи: пшоно, гречка, геркулес;
горіхи;
мед.
Як профілактичний засіб йододефіциту відмінно зарекомендувала себе йодована сіль.
Йодовмісні препарати
Вирішити питання про прийом йодовмісних препаратів може тільки ендокринолог на підставі діагностики гормонального статусу і клінічного аналізу крові. Популярними препаратами при дефіциті йоду є:
Йодомарин;
Йодбаланс;
Йодактів.
Перші два препарати представляють собою лікарські засоби на основі калію йодиду. Йодактів - це біологічно активна добавка, в якій йод являє собою комплекс з молочним білків для кращого засвоєння. Препарат, його дозування, протяжність курсу вибирає ендокринолог, самолікування йодовмісними препаратами неприпустимо.
Вікторія Стоянова, лікар-лаборант
За матеріалами із: https: //healthday.in.ua
Коментарі:
Як коментар приймається текст до 1000 символів без використання HTML коду
Опублікувати коментар